19. fejezet

Az új technológiák értékelése

Jelenleg Európa legtöbb középiskolájában a tankönyv a történelemtanár fő tanítási eszköze. Kelet-Európa nagy részén ez az egyetlen eszköz. Európa nagy részén, hamarosan speciális témájú, új kiegészítő anyagok, szöveggyűjtemények (elsődleges és másodlagos forrásokból származó szemelvényeket tartalmazó publikációk) fognak megjelenni. Amint azt az új technológiákkal foglalkozó fejezet már megemlítette, az Interneten sok történelemtanításban használható anyag található, és egyre több kiadó, nem kormányzati szervezet és más oktatási testület is kiad hasonló CD-ROM-okat. Sok idő kell ahhoz, hogy Európában minden történelemtanár rendszeresen fel tudja használni a technológiai újításokat. Lesz egy olyan átmeneti időszak, amikor a tanárok korlátozott időre jutnak számítógéphez, hogy anyagokat tölthessenek le, amelyeket azután hagyományos módon használnak fel.

Az anyagok egy része már ma is elérhető CD-ROM-on, valamint megbízható, hitelesített weblapon. Különösen igaz ez a XX. század történelmével kapcsolatos forrásanyagokra, egyszerűen azért, mert ebben a témában nagyon sok audiovizuális és egyéb dokumentum alapú forrás áll rendelkezésre. Mindenki tudja azonban, aki szörfölt már az Interneten, valamilyen múlt századi témával kapcsolatos információ után kutatva, hogy sok a kétes eredetű anyag. Ennek oka a world wide web gyors bővülése, a felhasználóbarát HTML szerkesztő szoftverek terjedése, és hogy gyakorlatilag bárki ingyenesen készíthet magának Internetes honlapot

Ezért alapvető fontosságú, hogy minden website-ot és CD-ROM-ot ellenőrizni kell mielőtt a diákok részére hozzáférést biztosítunk hozzájuk. Akárcsak a tankönyveknél, itt is fontos, hogy ne csak a tartalmát nézzük ezeknek a forrásoknak, hanem a pedagógiai értékét is. Ezért ez a fejezet ugyanazt a mintát követi, mint az előző: kérdéseket tartalmaz, amelyeket minden weblap vagy CD-ROM esetében fel kell tennünk, ha oktatási szempontból értékelni akarjuk azt.

Internetes website-ok értékelése

A website-ok vizsgálatánál hat olyan értékelési kategória van, amelyet mindenféleképpen figyelembe kell vennünk: célkitűzés, forrás, hozzáférhetőség, navigálhatóság, kivitelezés és tartalom.

A címszavakhoz tartozó kérdéseket annak figyelembevételével állítottuk össze, hogy ez a kézikönyv a XX. századi történelem 14-18 éves diákok számára való oktatásával foglalkozik. Mindazonáltal némi módosítással ez a minta alkalmazható fiatalabb diákok oktatásánál és más tárgyak oktatásánál is.

Cékitűzés

  1. A weblap célja egyértelműen meghatározásra került a lapon (vagy a következő oldalon)?
  2. A weblap szerzője meghatározza a célközönségét?
  3. A weblap mely elemei felelnek meg az Ön által tanított történelmi tananyag oktatásához, a tartalom és a célkitűzések tekintetében, vagyis mely elemek alkalmasak speciális készségek és történelmi ismeretek fejlesztésére?
  4. Megfelel-e a weblap az Ön diákjai korának, meglévő ismereteinek és képességeinek?
  5. Véleménye szerint ez a honlap tartalmaz annyi hasznos információt, hogy érdemes részletesebben értékelni?

Forrás

  1. Ki készítette ezt a weblapot?
  2. Ismert-e, hogy a szerzőnek van történelemtanítási gyakorlata, a szerző tekintélyt szerzett-e a tárgyban, vagy egy hivatalos szervezet képviselője?
  3. Kiderül-e a honlapból, hogy a szerző kapcsolódik-e valamilyen szervezethez, ha igen, akkor ez az információ bizalmat kelt-e a honlap iránt?
  4. A honlaphoz kapcsolódó domain segít-e a forrás értékelésében? A nemzeti kurdok mellett a domain nevek is a lap hitelességének megítélésében, például:
  5. Szponzorálja a lapot valamely csoport, intézet, társaság vagy kormányszerv? Ha igen ez a tény levon vagy hozzáad a megbízhatósághoz?
  6. Található-e reklám a lapon? Ha igen, akkor az levon valamit a lap hitelességéből? Elvonja ez a diákok figyelmét?
  7. Online értékelő cég vizsgálta-e a lapot? Ez az értékelés pozitív volt?

Hozzáférhetőség

Mielőtt döntene arról, hogy egy adott weblapot felhasznál-e, előbb több ízben meg kell próbálnia rákapcsolódni.

  1. Általában rá lehet rákapcsolódni a lapra abban az időpontban, amikor Ön használni akarja vagy a túlzott igénybevétel miatt bizonyos ideig várni kell?
  2. A használathoz le kell-e tölteni valamilyen szoftvert, például hanganyagok meghallgatásához vagy klippek megnézéséhez szükséges szoftvereket? Mennyi ideig tart a letöltés?
  3. Elég gyorsan letöltődnek-e a lapok ahhoz, hogy a történelemórán használni lehessen, és hogy a diákok folyamatosan tudjanak dolgozni vele akár önállóan, akár kiscsoportban?
  4. Elérhető-e a weblap az ismert keresőmotorokkal?
  5. Ingyenes-e a weblap, vagy csak díjfizetés ellenében lehet hozzáférni?

Egy idő elteltével ismét ellenőrizni kell a weblap hozzáférhetőségét, különösen akkor, ha a szerző nem javítja a felmerülő problémákat, vagy ha az Internetes cím megváltozik, és nehéz megtalálni.

Navigálhatóság

  1. Könnyen megállapítható-e a honlap alapján annak felépítése, és hogy a felhasználó számára milyen opciók állnak rendelkezésre?
  2. Könnyen azonosíthatók-e az egyes oldalakhoz felvezető linkek?
  3. A linkek logikusan vannak-e csoportosítva, úgy hogy a diákok is könnyen eligazodnak? Nehézséget okoz-e a diákoknak a lapon való eligazodás?
  4. Egyszerű a navigáció például az alábbi vezérszavakkal „Back”, „Next”, „Home”, „Go to Top”?
  5. Meg találják a diákok a weblapon, amit keresnek? És Ön?
  6. Hatékonyan működnek az egyéb honlapokra mutató linkek? Működnek? Elég gyors a csatlakozás ahhoz, hogy a diákok folyamatosan tudjanak dolgozni?
  7. Van a lapon keresési lehetőség? A diákok könnyen megtalálják ezt?
  8. Lehetőség van a lapon könyvjelző és kiemelés használatára?

Kivitelezés

Felhasználóbarátnak tűnik a lap?

  1. Tartalmaz a lap interaktív elemeket? Fejleszthetik-e a diákok a kutatási és értelmezési készségeiket az interaktív elemek segítségével?
  2. A nyelvezet megfelel a diákok korának és képességeinek?
  3. Vannak lapon hangfelvételek és/vagy videoklippek? A diákok által használt berendezés rendelkezik-e hangszórókkal, amelyek segítségével a diákok ezeket az anyagokat meghallgathatják?
  4. A multimédiás eszközök (grafikák, fotók, video, audioklippek) használata segíti-e a megértés folyamatát, vagy éppen eltereli a diákok figyelmét?
  5. Ellenőrizze a betűméretet, betűtípusokat, a szöveg és a háttér közötti kontrasztot, stb. Ezek az elemek nehezítik vagy könnyítik az olvasást?
  6. A lap egynyelvű, vagy más nyelven is hozzáférhető?
  7. Ha egy linkre rákattintva egy egészen más lapra jutunk, akkor az nyilvánvaló, hogy úgy tűnik, mintha még mindig az eredeti honlapon lennénk? Az új lap ugyanúgy azonosítható, mint az eredeti?
  8. Könnyű kilépni a lapról, vagy az egyik lapon vagy lapok között bennragadunk?

Tartalom

  1. Elégedett a tartalom kifejtettségével, vagy felületesnek tartja?
  2. Lát-e előítéletességre utaló jeleket? Világosan megkülönböztethetők-e a vélemények a leírásoktól?
  3. Európai jelentőségű események vagy fejlemények vizsgálatánál a weblap szemléletmódja nemzeti, regionális, európai, nyugati, keleti, stb.?
  4. A lap helyesen tartalmazza a tényeket? A megadott tényeket megerősítik más források? Vannak tévedések? Vannak olyan nyilvánvaló kihagyások, amelyek félrevezetik a diákokat? A weblapon található információk ellentmondásban vannak más forrásokkal, vagy megerősítik azokat? Ellentmondás esetén ez az alternatív nézőpont igazolhatónak tűnik (például tükrözheti-e egy kisebbség véleményét, amely általában nem szerepel a tankönyvekben)?
  5. Kínál-e olyat a weblap, amit a diákok a tankönyvekből és egyéb forrásokból nem tudnak megtanulni?

CD-ROM-ok értékelése

Telepítés

  1. Könnyű a telepítés?
  2. Rendelkezésre áll-e részletes információ a CD-ROM hardware és software igényeiről?
  3. Az írásbeli instrukciók világosak, könnyen érthetőek és alaposak?
  4. Van-e segítséget nyújtó telefonszám és/vagy e-mail cím?

Csatolt dokumentáció

  1. Van-e tartalomjegyzék, amit a vásárlás előtt át lehet tekinteni?
  2. Van-e tanárok számára készült iránymutatás azzal kapcsolatban, hogy hogyan kapcsolódik a CD-ROM anyaga a történelem tananyaghoz, és milyen módon lehet forrásanyagként felhasználni?
  3. Vannak-e kiegészítő anyagok, például óratervek, feladatok, táblázatok, stb.

Navigálhatóság

  1. A menük és ikonok világosak, logikusak és könnyen használhatók?
  2. A navigálásra vonatkozó parancsok egyszerűek, következetesek?
  3. Könnyen ki lehet lépni az egyik képernyőből és belépni egy másik képernyőbe?
  4. Visszakereshetőek-e a felhasználó által megtett lépések?
  5. Van-e jó és könnyen használható kereső?
  6. Vannak-e különböző keresési szintek (a böngészéstől a Boolean search-ig)?
  7. Kinyomtathatók-e a keresés eredményei?
  8. Hozzáférhetők-e a régi keresési eredmények?
  9. Könnyen hozzáférhetők-e a linkek és a kereszthivatkozások?
  10. Van-e könyvjelző és kiemelési funkció?

Tartalom

  1. Elégedett a tartalom részletezettségével vagy azt felületesnek ítéli?
  2. Vannak-e előítéletre utaló jelek? Jól meg vannak-e különböztetve a vélemények a leírásoktól?
  3. Az európai jelentőségű események és fejlemények vizsgálatánál a weblap szemléletmódja nemzeti, regionális, európai, nyugati, keleti, stb.?
  4. Ellenőrizze egyéb források alapján a megadott tényanyag bizonyos aspektusait. Vannak nyilvánvaló tévedések? Vannak olyan egyértelmű kihagyások, amelyek félrevezetik a diákokat? A CD-ROM-on található információk ellentmondásban állnak más forrásokkal vagy megerősítik azokat? Ellentmondás esetén elfogadhatónak tartja ezeket az alternatív nézőpontokat és értelmezéseket?
  5. Kínál olyasmit a termék, amelyet a diákok nem tudnának megtanulni a tankönyveikből és egyéb források alapján?

Kivitelezés

  1. Felhasználóbarát-e a megjelenítés?
  2. A szöveg az audiovizuális anyagok és az intellektuális színvonal alapján megfelel ez a termék az Ön diákjainak?
  3. Tartalmaz a CD-ROM hanganyagokat és/vagy videoklippeket? A diákok által használt berendezésen vannak-e hangszórók, amelyek segítségével meghallgathatják az anyagot?
  4. A multimédia (grafikák, fotók, videók, audioklippek) használata segíti az anyag megértését, vagy éppen eltereli a diákok figyelmét? A multimédiás szolgáltatások jó minőségűek-e?
  5. A CD-ROM egynyelvű, vagy az idegen ajkú diákok a saját nyelvükön hallgathatják?
  6. Könnyen használható-e a súgó?
  7. Vannak-e interaktív funkciók, vagyis tartalmaz-e a CD-ROM gyakorlatokat, kutatási feladatokat, stb.? Lehetőséget nyújtanak-e az interaktív elemek arra, hogy a diákok fejlesszék kutatási és értelmezési készségeiket?
  8. Az interaktív elemek stimulálóak-e és kihívást jelentenek-e?
  9. Hasznos visszacsatolást nyújtanak-e a diák számára ezek a tevékenységek?
  10. Van-e olyan opció, hogy a diákok egyre komplexebb, összetettebb feladatokat kapnak, például információkeresés, keresztreferenciák, ugyanazon témában különböző források elemzése és értelmezése, stb.?
  11. Használnia kell-e a felhasználónak meglévő tudását a termék hatékony használatához?

Döntés

  1. Biztosít-e a gyártó próbapéldányt?
  2. A hasonló termékekkel összehasonlítva elfogadható-e az ár?
  3. Jól kiegészíti-e ez a termék az oktatást és tanulás?
  4. A történelem tananyag mely aspektusát támogatja?
  5. Hálózatba kapcsolható-e?
  6. Két év múlva is fogja-e használni?