10. fejezet

Multiperspektivitás, többszempontúság a történelemtanításban

Csak kevés olyan európai ország létezik, mint például Izland vagy Portugália, amelynek területén az állam és a nemzet lefedi az egységes kultúra, nyelv és vallás közösségét. A legtöbb államot Európában etnikai, nyelvi, kulturális és/vagy vallásos sokszínűség jellemzi.

Ez a sokszínűség gyakran abból ered, hogy olyan etnikai, kulturális kisebbségek élnek a modern nemzetállamok területén, amelyek kialakulása megelőzte a jelenlegi államok genezisét. Ide tartoznak többek között a bretonok, baszkok, katalánok, a korzikaiak, az oxitánok, az elzásziak Franciaországban, az asztúriaiak, katalánok, baszkok, galíciaiak, aragóniaiak Spanyolországban. A szárdok és friuliak Olaszországban. Az írek, a welsziek és a gél nyelv kelta csoportjai az Egyesült Királyságban, stb. Ezekhez a csoportokhoz számíthatjuk azokat a szétszórt etnikai közösségeket is, amelyek közül a legnagyobbak a romák és a zsidók.

A XIX. század folyamán alapvetően az alábbi tényezők következtében állt elő a XX. század történeti sokszínűségét eredményező szituáció:

A XX. század folyamán újabb jelentős események hatottak az európai, etnikai, nyelvi, kulturális sokszínűség megerősödésére, a legtöbb európai nemzetállam keretein belül:

A fenti összetevőkből is következő európai sokszínűség a nemzetállamok oktatási rendszerében – ezen belül a történettudományban, iskolai történelemtanításban – nagyrészt elsikkad. Ez megmutatkozik többek között abban is, hogy az újonnan létrejött államokban, illetve a hosszú ideig nemzeti függetlenséget nem élvező országokban fontos feladatnak érezték a közvélemény és az oktatáspolitika formálói, hogy a nemzeti identitást újrafogalmazzák. Ezt a megfontolást tükrözi számos oktatáspolitikai és tartalomfejlesztési vita Kelet- és Délkelet-Európában 1989-et követően. Ebben a diskurzusban a történelem és a történelemoktatás számos esetben a nemzeti identitás és a nemzeti lojalitás megerősítését hivatott szolgálni.

Fontos természetesen azt is rögzítenünk, hogy e fejlemények nemcsak Közép-Kelet Európa új államalakulataira, hanem a nyugat-európai nemzetállamokra is igazak, amelyek a XIX. század utolsó évtizedeiben alkották meg nemzeti identitásuk alapjait. Azzal párhuzamosan, ahogy a gazdaság modernizálódott, a politikai rendszer centralizálódott, a hadviselés módozatai megváltoztak, megkívánva ezáltal a sorozás intézményét. Franciaország például, amelyet gyakran tekintenek az egyik legrégebben megalapított európai nemzetállamnak, a XIX. században legalább 25 %-nyi olyan lakost tudhatott az állampolgárok soraiban, akik egyáltalán nem beszéltek franciául. A francia nyelvet idegen nyelvnek tekintette a lakosság mintegy fele, amely 1875 és 1900 között lépett be a felnőttkorba[1]

Tipikus az a megközelítés, amely a nemzeti történetet egy megszakítatlan folyamatként értelmezi. Ebben az összefüggésben bármilyen történeti diszkontinuitás, törés mintegy hibás előfeltevésként kerül bemutatásra a történelemkönyvekben. Elsősorban a nemzet különleges sajátosságai kerülnek reflektorfénybe, sokkal kevésbé az a hagyomány, amelyet más népekkel a nemzeti közösség tagjai együtt ápoltak vagy hoztak lére. Az állampolgárok kulturális, nyelvi homogenitása, egyneműsége kiemelt hangsúlyt kap, a kulturális és etnikai sokszínűség szempontjai és történeti realitása elsikkad. A nemzeti szemléletű történelemkönyvek számos esetben a konfliktusok bemutatására koncentrálnak, amelyek egyaránt alkalmasak dicső győzelmek bemutatására és előítéletek, közösségi félelmek igazolására. A békés történeti korok együttműködést ápoló hosszú korszakai háttérbe szorulnak számos történelemkönyvben és nemzeti történeti narratívában. Ezzel együtt meg kell állapítani azt is, hogy az úgynevezett nemzeti és nacionalista történetírás iskolái között nagyon nehéz finom határvonalat húzni és még a valóban régóta létező és hosszú múltra visszatekintő nemzetállami történelemtanítási dokumentumokban és történetpedagógiában sem zárható ki etnocentrikus, nacionalista megközelítés jelenléte. A legtöbb történelemkönyv Európában adottságnak tekinti, hogy az úgynevezett nemzeti narratíva megegyezik a legnagyobb nemzeti, etnikai csoport és a domináns nyelvi és kulturális közösség történetével. Hasonlóan a nőtörténet, kisebbségtörténet sorsához és szerepéhez a történelemtanítás folyamatában a nemzet kulturális genezisének elemeinek vizsgálata gyakran elsikkad. Ahogy korábban is jeleztük e kézikönyv lapjain az európai történet és az egyetemes történet általában a legtöbb nemzetállamban nem multinacionális, kontinentális, hanem sokkal inkább nemzeti látószögből valósul meg. Ennek a problémának a feloldására nem feltétlenül szolgál a még bőségesebb európai történet beágyazása a középiskolai tantervekbe, bár kétségtelenül hasznos, ha a történelemkurzusok tartalmát és szemléletét, vizsgálódási körét szélesíteni lehet. Alapvetően úgy lehet felvenni a küzdelmet a nacionalista, etnocentrikus történelemtanítási gyakorlattal, ha a tanulási és tanítási módszertani elveit újragondoljuk. E fejezet hátralévő része ezzel a kérdéskörrel foglalkozik elsősorban.

Mit nevezünk multiperspektivitásnak, többszempontúságnak a történelemoktatásban ?

A történelemtanulással és történetpedagógiával kapcsolatos események a legutóbbi 35 év folyamán elsősorban abból vezethetők le, ahogy a pedagógusok és a történészek a politikatörténet túlsúlyával szemben új utakat jelöltek meg munkájuk számára. Az egyre növekvő érdeklődés a társadalom-, kulturális és mentalitástörténet iránt a fokozódó figyelem az európai regionális és világtörténeti dimenziók iránt, amelyet a történészek az úgynevezett „láthatatlan” gazdaság és társadalomtörténeti fejezetek iránt képviseltek, mind-mind annak bizonyítékai, hogy átalakult a XX. század utolsó harmadában a történettudomány paradigmája. Látókörbe kerültek a gazdaságilag és társadalmilag kiszolgáltatottak, a korábban láthatatlanná tett politikai és társadalmi peremhelyzetben élők, többek között nemzeti, etnikai és nyelvi kisebbségek Európa-szerte.

Ezek a fejlemények nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy szélesebbé váljon történeti szemléletünk és ismeretanyagunk a XX. századdal kapcsolatban. Ez többféleképpen is bizonyítható. Először is a történeti források sokkal könnyebben hozzáférhetőek ma, mint korábban. Ennek részben az az oka, hogy a levéltárak sokkal inkább megnyitották kapuikat az érdeklődők előtt, számos civil kezdeményezésű archívum is létrejött az utóbbi évtizedekben és az érdeklődést ezek iránt a tömegkommunikációs eszközök tevékenysége folyamatosan fenntartja. Ennek következtében és annak ellenére, hogy a mai napig léteznek nyelvi korlátok egy-egy adott történeti forráscsoport megismeréséhez, a történész számára manapság sokkal követhetőbbé válik az, hogy egy-egy történeti esemény, amely saját nemzetük sorsának alakulásában meghatározó jelentőségű volt, hogyan értékelődött más országok közvéleményében. Ez fontos adalék természetesen a történelemtanárok és diákok munkájához is. Másodszor sokkal többet tudunk manapság arról, hogy egy-egy történeti eseménysor következményei hogyan hatottak a XX. század során az úgynevezett átlagemberek sorsára. A különböző elbeszélt történeti (oral history) feldolgozások a korábban kellően nem tárgyalt, nem hivatalos történeti források elemzése minden korábbinál részletesebb és árnyaltabb képet ad a mindennapi élet különböző aspektusairól, amelyet korábban csupán hivatalos statisztikák és kormányzati politikák elemzése tett egyáltalán láthatóvá és megfoghatóvá. Ezek a fejlemények a történeti kutatásban közvetlen hatást gyakorolhatnak a történelemtanításra is, hiszen kialakítható válik általuk egy multi-perspektivikus, többszemléletű megközelítési mód, alapanyagot szolgáltatva egy analitikusabb történeti gondolkodás kialakítására. Természetesen különböző látószögek bemutatása önmagában nem garantálja azt, hogy a multiperspektivitás valóban kialakul a történelemórán, bár azt mindenképpen lehetővé teszi, hogy szélesebb körből merítsük a történeti forrásokat saját és diákjaink véleményének kialakításához. A komparatív történeti módszerhez hasonlatosan az eltérő nézőpontokat képviselő személyek, csoportok, nemzetek gondolkodása azonosságainak és különbségeinek felfedeztetése megkönnyíti, de nem helyettesíti a többszempontú, multiperspektivikus történeti szemlélet elsajátítását. Ennek kialakítása azon múlik elsősorban, hogy képesek vagyunk-e a különböző nézőpontokat megfeleltetni egymással. E megközelítési mód centrumában az alábbi feltételezés húzódik meg:

A multiperspektivitás a történettudomány és a történelemtanítás diszciplínáján belül az alábbi három célt szolgálja:

A fő tanulási célkitűzések

A többszempontú, multiperspektivikus történelemtanítás olyan megközelítési mód, amely nem tekintendő valamiféle extra módszernek és különösen nem akkor, amikor a XX. század történetét tanulmányozzuk. A történészek és történelemtanárok alap- és továbbképzésének alapját a továbbiakban a multiperspektivitásnak mint módszernek és szemléletnek kell adnia. Ez a módszertan ugyanis hat a gondolkodásmódra, a szelekcióra, adatgyűjtésre, forráskritikára, annak érdekében – többek között -, hogy az események okairól és következményeiről egyaránt hitelesen tudjunk diákjainknak számot adni. Diákjainkat a középiskolai történelemórákon e módszer és megközelítés az alábbiak átgondolására készíti fel:



1. táblázat: A zsidók Prágában

Dr. Helena Krejcová a bohémiai zsidóközösségekről írt tanulmányában bemutatja, hogy a XIX. század folyamán a liberális hagyomány meggyökeredzett és teret nyert Prágában. Ez a fejlemény a későbbiekben nagy jelentőségre tett szert a társadalom- és gazdaságtörténeti változások során. A liberális eszméket a zsidó közösségen belül sem osztotta mindenki és komoly szakadás figyelhető meg a liberális és konzervatív zsidók között. A konzervatívok kifejezetten féltek az asszimilációtól és az ehhez kapcsolható vallási és kulturális hagyományok lehetséges elvesztésétől. A zsidó liberálisok összefogtak a csehekkel és a németekkel az 1848 forradalom során. A cseh nacionalizmus támogatása, amely elsősorban a zsidó diákokat és értelmiségieket vitte a cseh-zsidó asszimilációs mozgalomba, a cseh nyelv felvételére tett kísérlet volt közös kulturális, gazdasági és politikai rendszer kiépítésére tett kíséretére. Számos liberális zsidó polgár vett részt aktívan az első cseh köztársaság 1918-as megalakításában, ugyanakkor ez az esemény a pángermán zsidók körében cionista eszmék előretörését hozta magával és ezáltal az úgynevezett tradicionalisták kisebbséggé váltak saját kisebbségükön belül.

Forrás: Council of Europe, Mutual understanding and the teaching of European history: challenges, problems and approaches, (Strasbourg 1995)

A multiperspektivitás néhány korlátja

E tanári kézikönyv elkészítésével kapcsolatban az egyik alapvető kihívás az volt, hogy miképpen lehet a különböző oktatási rendszerekben tanító pedagógusoknak az úgynevezett európai dimenziós szemléletű történelemtanítás elméletét és gyakorlatát átadni. A tanulási környezetet nagyban befolyásolja minden országban a hivatalos tantervi történelmi rendszer, az elérhető hozzáférhető tanítási anyagok mennyisége és minősége, a pedagógus- továbbképzés rendszere, a történelemtanítás óraszáma, a pedagógus-autonómiája az önálló tananyag-választására. E sokszínűség miatt e kézikönyv kevésbé foglalkozik azzal, hogy mit érdemes tanítani. A hangsúly sokkal inkább azon van, miképpen lehet segíteni diákjainkat a történeti gondolkodásmód, önálló történelemszemlélet kialakításában, a komparatív és európai múltszemlélet elsajátításában.

A diákok felkészítése történeti empátia gyakorlására

A történelmi empátia a többszempontú, multiperspektivikus történetszemlélet lelke. A diákoknak túl kell lépniük társadalmi, kulturális, etnikai identitásukon és meg kell érteniük, hogy mások hogyan értelmezik a nagyobb történelmi eseményeket a XX. század folyamán. Ennek elsajátításához apró lépések vezetnek. Íme néhány példa:

Akkor, ha különböző nézőpontok történeti dokumentációja nehézségekbe ütközik érdemes úgynevezett „karaktervázlatokat” létrehoznunk diákjaink számára, hogy egy-egy történeti témakör értelmezését ezáltal is segítsük. Erre példa a 2. táblázatban foglalt áttekintés, amely különböző történelmi szereplők elképzelt életrajzrészletei alapján jó kiindulópont lehet közös vitára.



2. táblázat: Hogyan látunk rá a múltra mások nézőpontjából ?


Tanulmányozd ezeket a karaktervázlatokat, jellemrajzokat az 1917-es orosz történelemre vonatkozólag. Képzelt történeti szereplők példáit látjuk itt. Korábbi tanulmányaid alapján határozd meg, hogy kiket támogattak volna a szereplők 1917 őszén az októberi forradalom előestéjén:

  • Lenint és a bolsevikokat?
  • Kerenszkijt és az Ideiglenes Kormányt?
  • Kornyilov generálist és követőit a hadseregben?

Vajon milyen jellemvonások alapján döntöttél az adott válasz mellett ?

Forrás: D. Armstrong, People and power: Russia, London, Holder & Stoughton, 1993. 35. old.

Olga Szmirnova – parasztasszony. Férjét 1915-ben Lengyelországban megölték, hasonlóan falusi sorstársaihoz nem rendelkezett önálló földdel és a parasztok bevonulása miatt élelmiszertartaléka sincs.

Alekszej Csecskovföldbirtokos, 100 ezer hektár ura, Minszk tartományban. Két fia tisztként szolgált a hadseregben, egyikük 1914-ben életét vesztette. Az Ideiglenes Kormányt támogatta a konfliktusok kirobbanásakor, most, 1917 őszén az illegális földfoglalásoktól és a közrend felbomlásától tart elsősorban.

Borisz Krasznovkatona. 1915-ös bevonulása óta a hadseregben szolgál. Szemtanúja volt számos bajtársa elestének, sebesülésének, elhurcolásának, fogságba esésének. A hadi bizottság tagjává választották, amiatt aggódik, hogy mi történik vidéki otthonában, amíg ő távol van.

Lev Plahanov – gyártulajdonos. A Februári Forradalom lelkes támogatója Eredetileg Kerenszkij- párti. Gyárát a közelmúltban militáns bolsevik munkások foglalták el. Két művezetőjét meglincselték, jelenleg a közrend felbontásától tart elsősorban.

Anna Leonovagyári munkás és háziasszony. Az első demonstrálók egyike a Februári Forradalom kitörésekor. Két gyermeke van 9 és 12 évesek, férje a németek fogságában van. Elsősorban az élelmiszerhiány és az emelkedő árak miatt aggódik a jövőt illetően. Nemrég elbocsátották a gyárból alapanyaghiányra hivatkozva. Vajon hogyan fogja nevelni gyermekeit?

Nyikolaj Volkov – gyári munkás. Négy gyermek apja, házas, gyermekei 3, 5, 8 és 10 évesek. Elsősorban a növekvő árak miatt és az élelmiszerhiány miatt aggódik. A Mensevik vezette szakszervezet tagja, aggódva figyeli az Alkotmányozó Nemzetgyűlés összehívásának késését, valamint a békekötés fokozatos elcsúszását.




[1] E. Weber, Peasants into Frenchmen: The modernisation of rural France 1870-1914, London, 1979. 73. o.